אודות

פרופסור יוסי יונה פילוסוף, אינטלקטואל ציבורי וחבר כנסת.

קורות חיים ופעילות ציבורית:

פרופסור יונה נולד  ב-8 ליוני 1953 במעברה של קריית אתא לסלמן ולסבריה, שניהם ילידי עיראק. לאחר סיום לימודיו היסודיים החל יונה את לימודיו בבית הספר המקצועי אינטרנציונאל בקרית חיים במגמה של מסגרות מכאנית. כפי שאמר בראיון לעיתון הארץ, בשנת 2005, "הייתי התלמיד הגרוע ביותר והלא מוכשר ביותר שאי פעם למד בבית הספר הזה". הוא החל את שירותו הצבאי בשנת 1971 בחיל השריון. הוא השתתף כאיש צוות טנק במלחמת יום הכיפורים בקרבות התעלה.

פרופ' יוסי יונהפרופסור יוסי יונה החל את השכלתו האקדמית באוניברסיטת חיפה, שם למד פילוסופיה, היסטוריה כללית ותולדות האמנות. עם סיום לימודי התואר הראשון החל יונה את לימודי הדוקטורט במסלול ישיר במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת פנסילבניה, פילדלפיה.

בין השנים 1988-1995 לימד פרופסור יונה בחוג לפילוסופיה, בית הספר לחינוך ובית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. בשנת 1995 החל יונה ללמד במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון. הוא כיהן כראש היחידה להכשרת מורים, הפועלת במסגרת המחלקה לחינוך, וכן שימש כעמית מחקר בכיר במכון ון ליר בירושלים.

בשנים 1992-1993 הוא עמד בראש צוות החינוך – שעליו נמנו גם פרופסור יוסי דהאן, יצחק שפירא, יעל פישביין – של "הוועדה המיוחדת לפיתוח חברתי" שפעלה במשרד ראש הממשלה יצחק רבין. הצוות שבראשותו ניסח את המלצות לשיפור מערכת החינוך, המלצות שעמדו בבסיס הגידול הדרמטי שחל בהקצאה של המשאבים לתקציב החינוך בתקופת כהונתו של יצחק רבין.

פרופסור יוסי יונה היה ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית. באסופת מאמרים שהוא ערך בשיתוף עם יונית נעמן ודוד מחלב - קשת של דעות: סדר יום מזרחי לחברה בישראל (הוצאת נובמבר, 2007) - נפרשת ההיסטוריה של הקשת, השקפת עולמה הישגיה וביקורת נוקבת עליה, מבעד לעיניהם של מייסדיה ופעיליה המרכזיים.

פרופסור יונה נמנה עם מייסדי "הפורום לצדק חברתי ולשלום", שפעלה בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים בחסות המרכז הבינלאומי לשלום. הפורום קיים תכניות הכשרה למנהיגות קהילתית לציבורים מעורבים:  יהודים וערבים, תושבי הערים ועיירות פיתוח, ותיקים ועולים חדשים. במסגרת פעילותו בפורום, שימש פרופסור יונה, יחד עם פרופסור יוסי דהאן, כראש וועדת ההיגוי האקדמית לתכניות ההכשרה של הפורום. הוא נמנה עם ראשי יוזמת ז'נבה ופעל בארץ ובחו"ל להפצת עמדותיה הפוליטיות.

פרופסור יונה משמש חבר הנהלה במרכז 'אדווה', מכון לחקר החברה הישראלית ולקידום רעיון השוויון והצדק החברתי. בין השנים 2004-2008 כיהן פרופסור יונה כיושב ראש של עמותת "מעיינות", שאותה יזם וניהל דר' מאיר בוזגלו ושעסקה בפיתוח ובהפעלה של תכניות לימוד במתמטיקה בתי ספר הממוקמים בפריפריה החברתית של ישראל.

במסגרת פעילותו הציבורית, פרופסור יונה כיהן כנציג הציבור ב"ועדת האתיקה בפרסומות" של מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, שפעלה בראשותו של פרופסור אסא כשר. במסגרת פעילותו בוועדה חיבר דעת מיעוט שבה הביע את התנגדותו הנחרצת להתרה של פרסומת סמויה בשידורי הטלוויזיה. הוא טען כי "תוכן שיווקי המשולב בתוכניות טלוויזיה אינו אלא פרסום סמוי והוא מהווה לפיכך גניבת דעת של הצופים".

פרופסור יונה עמד, יחד עם פרופסור אביה ספיבק, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, בראש הצוות המומחים, "צוות ספיבק-יונה", שייעץ למחאת האוהלים, שפרצה בחודשי הקיץ של שנת 2011.  יחד הם ערכו הדוח של תנועות המחאה "אפשר גם אחרת: מתווה לכינונה של חברה מתוקנת" (הקיבוץ המאוחד, 2012). המטרה של צוותי המומחים הייתה לגבש השקפת העולם כוללת העולה בקנה אחד עם התביעה של המוחים להביא לשינוי השיטה החברתית כלכלית הנהוגה מזה שלושה עשורים בישראל.

פעילותו המחקרית של פרופסור יונה משתרעת על תחומים שונים ומגוונים: פילוסופיה, פילוסופיה של החינוך, סוציולוגיה, לימודי תרבות, ביקורת אמנות, חברה וכלכלה. כתביו משקפים למעשה גישה אינטלקטואלית בין-תחומית שאינה רק מחברת בין תחומי דעת רבים ומגוונים אלא גם משקפים זיקה מתמשכת בין תיאוריה למעשה; בין מחקר אקדמי מתמשך לבין מעורבות פוליטית וחברתית עמוקה.

את עבודת הדוקטורט שלו השלים פרופסור יונה בשנת 1987 והיא נשאה את השם "התפיסה האינסטרומנטאלית של רציונאליות ומעבר לה" (The Instrumental Conception of Rationality and Beyond). עבודה זו ביקשה להראות שלא ניתן למצות את תפקידה של התבונה המעשית (Practical Reason) בהיותה "עבד של התשוקות" כפי שביטא זאת, בדרכו הציורית הפילוסוף הסקוטי בן המאה השמונה עשרה, דויד יום.

פרופסור יונה פרסם וערך ספרים מאמרים רבים העוסקים ברעיון הרב-תרבותי והרלוונטיות שלו לחברה הישראלית ולמבנה הפוליטי שלה; הוא כתב נרחבות על משנתו הפילוסופית של ז'אן ז'אק רוסו; על הדמוקרטיה הישראלית ואתגריה; על שוויון הזדמנויות בחינוך בעידן הניאו-ליברלי; על דתיות וחילוניות  בחברה הישראלית; על הגירה, פריון וזהות בישראל  ועל גזענות בישראל, ועל אומנות.

 

פעילות חברתית

  • ממייסדי 'הקשת הדמוקרטית המזרחית'
  • ממייסדי 'הפורום לצדק חברתי ולשלום'
  • נמנה עם ראשי 'יוזמת ז'נבה'
  • כיהן כיושב ראש של עמותת 'מעיינות'
  • חבר הנהלה במרכז 'אדווה'
  • עמד בראש צוות המומחים 'צוות ספיבק-יונה', שייעץ למחאה החברתית ב2011

תפקידים קודמים

Close