פינוי שכונת הארגזים והצעת החוק שלי בנושא

פינוי שכונת הארגזים והצעת החוק שלי בנושא

פינוי שכונת הארגזים והצעת החוק שלי בנושא

רוכבי המכוניות שחלפו היום, על פני שכונת הארגזים בתל אביב בשעות הבוקר המוקדמות, הופתעו לראות ריכוז של כוחות משטרה מוגברים צרים על השכונה. האם היה מדובר בחשיפתו של תא טרור שעמד לבצע אירוע ראוותני במרכז תל אביב? האם מדובר היה בהתארגנות לשם חילוצם של בני ערובה שנפלו לידם של אנרכיסטים?

לא! מדובר בשושנה נוריאל, אישה בשנות השבעים לחייה ובבני משפחתה הגרים באחד מבתי השכונה המקוללת הזאת מזה שבעים שנה. רשויות החוק הגדירו את האישה הזאת ״כפולשת״ ולכן משוללת זכויות על הקרקע שעליה בנתה את ביתה וגידלה את ילדיה. האישה האומללה הזאת נפלה קורבן לידם של טייקוני נדל"ן תאבי בצע ששואפים לפנות אותה ולבנות במקום בנייני מגורים לבעלי יכולת.

הם הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות, נציגי הטייקונים, מצויידים בצווי פינוי, מלווים בדחפורים ומסתייעים בכוחות משטרה מוגברים. הם הציבו בפני האישה האומללה הזאת שתי אפשרויות: חתמי על הסכם פינוי ואם לא תסכימי, הדחפורים יהרסו את ביתך ואותך נזרוק לרחוב.

נכדתה הקטנה של שושנה חיה זמן רב עם הפחד והחרדה מפני פינוי אפשרי. כל פעם ששמעה את טרטורו של דחפור, שאלה את אביה בחרדה, ״אבא, הם יהרסו לנו את הבית?״

כן, זו הייתה כוונתם, אם שושנה לא תחתום על הסכם הפינוי. אז שושנה חתמה, כאשר שלושים שוטרים ״מכוונים את נשקם לרקתה״! לימים יאמרו נציגי הטייקונים שהיא חתמה מרצונה החופשי על הפינוי. היא תקבל דירה חלופית בבניין דירות במתחם וילדיה "יזכו" לסיוע זעום בשכר דירה. בעוד עשור, הבטיחו להם נציגי הטייקונים, גם הם יקבלו דירה, וזאת בתנאי שפרויקט הפינוי של כלל התושבים יתבצע. עכשיו יש לילדיה אינטרס שהתושבים האחרים יחתמו על הסכם פינוי, בתנאים שנציגי הטייקונים יציעו. הפרד ומשול!

בינתיים משפחת לוי, משפחה נוספת במתחם, מתבצרת בביתה. היא מסרבת להתפנות, מסרבת לקבל הסכם כניעה.

ביום ראשון תעלה הצעת חוק שהגשתי לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה - הצעה שנועדה להסדיר את מעמדם המשפטי של תושבי השכונה. אני מקווה שבעת הדיון בחוק תעמוד למול עיניהם של שרי הממשלה דמותה של שושנה וילדיה בעת שכוחות המשטרה צרים על ביתה ונוהגים בה כאחרונת המחבלים; אני רוצה שהם יחשבו על הילדה שמדי לילה מרטיבה במיטתה מהפחד שהבית הדל שבו היא נולדה ייהרס ויהפוך לעי חורבות.

כולנו מחויבים למאבק הזה עד ליישום פתרון צודק לעוול הזה שנמשך שנים, ולא נניח לעניין עד שיבוא על פתרונו.

ראיון שלי אצל קרן נוייבך:

כתבה בדבר ראשון על הצעת החוק: http://www.davar1.co.il/22788/

ראיון שלי אצל רינו צרור:

https://www.youtube.com/channel/UCnnNBN23virw8q6WYlBc12g

כתבות דומות

Close