כניסה לממשלת נתניהו- הולכת שולל של ציבור בוחרינו

כניסה לממשלת נתניהו- הולכת שולל של ציבור בוחרינו

כניסה לממשלת נתניהו- הולכת שולל של ציבור בוחרינו

הדיון הציבורי בשאלה האם על המחנה הציוני להצטרף לממשלת נתניהו או להמשיך ולחבוש את ספסלי האופוזיציה נוטה לעסוק בשולי ולהתעלם מהמהותי.

השיקולים שעל בסיסם יש לקבל החלטה בעניין צריכים להיות ממלכתיים. אנחנו, חברי סיעת המחנה הציוני, לא אמורים לשלול כניסה לממשלה לשם שלילה. כלומר, השאלה צריכה להיות - האם ההצטרפות לממשלתו של נתניהו טובה למדינת ישראל ולציבור הישראלי או לאו? למחנה הציוני יש סדר יום, יש מצע, שיישומו, כך אנחנו, חברי המחנה הציוני מאמינים, יביא את מדינת ישראל ואזרחיה למקום טוב יותר, מבחינה מדינית, מבחינה כלכלית-חברתית ומבחינה דמוקרטית.
לכן השאלה צריכה להיות האם ההצטרפות לממשלת נתניהו תסייע באופן משמעותי לקדם את סדר היום שלנו.

שלושה נושאים עומדים על הפרק: תהליך השלום, מדיניות כלכלית-חברתית ויוזמות חקיקה שמסכנות את אופייה הדמוקרטי של ישראל.

אם נתניהו מוכן לחדש את ההדברות עם הפלסטינים, מתוך כוונה אמתית להגיע להסדר על בסיס שתי מדינות לשני עמים, הרי שיש על מה לדבר. אבל למעט הצהרות ריקות שהוא מוכן לקיים משא ומתן ללא תנאים מוקדמים, הוא לא נוקט בשום יוזמה ואינו מוכן לבחון שום יוזמה המובאת בפניו. כך לדוגמא, נתניהו לא קיים, להכרתי, שום דיון ביוזמה הסעודית משנת 2003, הקוראת להסדר שלום על בסיס שתי מדינות לשני עמים, הסדר שבמסגרתו מדינות ערב המתונות יכוננו אתנו יחסים דיפלומטיים מלאים. כמו כן, הוא דוחה מכל וכל את היוזמה הצרפתית החדשה לוועידה בינלאומית שמטרתה לחדש את המשא ומתן בינינו לבין הרשות הפלסטינית. האם הכניסה שלנו לקואליציה תביא לשינוי דרסטי בעמדתו?

שנית, עמדתו של המחנה הציוני היא להגדיל באורח הדרגתי את ההוצאה האזרחית לשם שיקומם של השירותים החברתיים – חינוך, בריאות, דיור רווחה ועוד. כמו כן, אנו מחויבים למדיניות שתביא לצמצום ממדי העוני, שהם מהגדולים בעולם המערבי ולמיגורה של העבודה הקבלנית בשוק העבודה ובעיקר במשרדי ממשלה.
האם הכניסה שלנו לקואליציה תביא לשינוי דרסטי במדיניות הנוכחית?

שלישית, לאחרונה קיימת בכנסת פעילות חקיקתית ענפה ותזזיתית שמאיימת על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל ועל מעמדו של בית המשפט העליון. כמו כן, התבשרנו גם ששרת המשפטים איילת שקד רוצה להחיל את חוקי המדינה על יהודה ושומרון, דבר שמשמעו סיפוחם הלכה למעשה לישראל. האם הכניסה שלנו לקואליציה תביא לשינוי דרסטי בעמדת הממשלה?

אם לשפוט על פי מעשיו של נתניהו ועל פי הצהרותיו, אני מסופק שקיימת אצלו נכונות להשיב על שאלות עקרוניות אלו בחיוב; ללא נכונות אמתית מצדו של נתניהו לשנות באופן יסודי את קווי היסוד של ממשלתו, כך שייתנו ביטוי למצעה של סיעת המחנה הציוני, הרי שכניסה לממשלתו תהיה משום הולכת שולל של ציבור הבוחרים שלנו, שהרי סיסמת הבחירות שלנו הייתה – "הוא או אנחנו!"

מוזמנים לצפות בראיון שלי לערוץ iba

כתבות דומות

Close